درب‌های اتوماتیک

درب‌ها به عنوان ورودی ساختمان‌ها علاوه بر اینکه امکان ارتباط فضای داخلی و خارجی ساختمان را فراهم می‌کنند، در صورت داشتن طرح و رنگ مناسب، بر زیبایی نمای می‌افزایند. امروزه درب‌های اتوماتیک به دلیل عملکردهای متنوع طرفداران زیادی را جذب نموده‌اند.

درب‌های اتوماتیک، درب‌هایی هستند که به صورت هوشمندانه باز و بسته می‌شوند. از اهداف و فواید اصلی طراحی این درب‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • ایجاد حس خوشایند و دعوت‌کننده به داخل فضا.
 • سهولت استفاده برای عموم مردم، ازجمله کودکان، افراد مسن و افراد دارای معلولیت.
 • جلوگیری از هدر رفتن انرژی سرمایشی و گرمایشی از طریق درب‌های ورودی.
 • در صورت استفاده از درزگیرهای مویی و لاستیک بین فریم‌ها، جلوگیری از ورود گرد و خاک، حشرات و صداها.
 • جلوگیری از انتشار بیماری‌های واگیردار به علت غیر تماسی بودن درب‌های اتوماتیک.
 • مصرف پایین انرژی و اصطکاک پایین با حداقل ایجاد صدا.
 • کنترل تردد و عبور و مرور افراد.
 • سازگار با انواع طراحی معماری جهت استفاده در اماکن عمومی، تجاری، مسکونی و اداری به دلیل استفاده از شیشه و فریم‌های ظریف استیل و یا آلومینیوم.

طراحان درب‌های اتوماتیک متنوعی را در اختیار کاربران قرار می‌دهند. همین امر می‌تواند انتخاب را برای متقاضیان دشوار نماید. طیف وسیعی از انواع درب‌های اتوماتیک وجود دارد که در این مقاله تعدادی از آن‌ها را موردبررسی قرار می‌دهیم.

برای مشاوره و خرید آسانسور و یافتن بهترین قیمت به شماره های شرکت افرادژ  تماس حاصل فرمایید.

واحد بازرگانی :

واحد تعمیرات:

شماره تماس :

 

انواع درب‌های اتوماتیک

 • درب اتوماتیک کشویی Sliding Automatic Doors
 • درب اتوماتیک تلسکوپی،Telescopic Automatic Doors
 • درب اتوماتیک منحنی یا قوسی Curved Automatic Doors
 • درب اتوماتیک لولایی Swing Automatic Doors
 • درب اتوماتیک تاشو یا اتوبوسی Folding Automatic Doors
 • درب اتوماتیک زاویه‌دار Angular Automatic Doors
 • درب اتوماتیک دوار Revolving Automatic Doors
 • درب اتوماتیک خروج اضطراری Break out Automatic Doors

 

درب اتوماتیک کشویی

Sliding Automatic Doors

درب‌های اتوماتیک کشویی یکی از ساده‌ترین و پرمصرف‌ترین درب‌های نفر رو می‌باشند که به علت حرکت خطی موجب استفاده بهینه از فضای موجود فروشگاه‌ها و اماکن عمومی می‌گردند.

این درب‌ها معمولاً به صورت دو لنگه ثابت و دو لنگه متحرک قابل اجرا می‌باشند. در صورت محدودیت فضایی می‌توان به صورت یک لنگه ثابت و یک لنگه متحرک، دو لنگه محرک بدون لنگه ثابت و تک لنگه متحرک بدون لنگه ثابت اجرا نمود. درب‌های بدون لنگه ثابت بیشتر در مکان‌هایی که امکان حرکت درب‌ها بر روی دیوار امکان‌پذیر باشد قابل اجرا هستند.

با این سیستم می‌توان ورودی‌هایی تا عرض دو متر و ارتفاع ۲.۵ متر بازشوی مفید ایجاد نمود. در ساخت این درب‌ها غالباً از شیشه‌های ۱۰ میلی‌متری سکوریت شده استفاده می‌گردد ولی در صورت نیاز امکان به کارگیری از شیشه‌های دوجداره تا ۲۰ میلی‌متر نیز امکان‌پذیر است.

وجود سیستم حس‌گرهای ایمنی خطی بین درب‌ها و کنترلرهای هوشمند با قابلیت ضد برخورد، امنیت عابران را در برابر برخورد احتمالی با درب‌ها را تأمین می‌کنند. تنظیم بازشوی این نوع درب‌ها می‌تواند در وضعیت‌های اتوماتیک، دائم باز، دائم بسته، حالت زمستانی یا نیمه‌باز، ورود ممنوع و یا خروج ممنوع باشد. با نصب سیستم‌های کنترل از راه دور و برنامه‌های زمان‌بندی اپراتورها قادر به کنترل ورود و خروج افراد خواهند بود.

 

درب اتوماتیک تلسکوپی

Telescopic Automatic Doors

درب‌های اتوماتیک تلسکوپی در ورودی‌های با تردد بالا که نیاز به بازشوی بیشتری دارند، مانند مراکز تجاری و برخی از اماکن عمومی پیشنهاد می‌شوند.

مکانیسم این درب‌ها همانند درب‌های کشویی، به صورت خطی است با این تفاوت که در این درب‌ها چهار لنگه متحرک به صورت تلسکوپی روی هم باز می‌شوند که باعث افزایش ۳۰ درصدی بازشو نسبت به مدل‌های کشوی دو لنگه می‌گردد. با این سیستم می‌توان ورودی‌هایی تا عرض ۳.۵ متر و ارتفاع ۲.۵ متر ایجاد نمود.

درب‌های اتوماتیک تلسکوپی به صورت یک طرفه نیز قابل اجرا می‌باشند. در این درب‌ها استفاده از شیشه‌های ۱۰ میلی‌متر و ۲۰ میلی‌متر امکان‌پذیر است. انتخاب وضعیت‌های اتوماتیک و نصب حس‌گرهای ایمنی همانند درب‌های کشویی در این درب‌ها نیز قابل اجرا هستند

 

درب اتوماتیک منحنی

Curved Automatic Doors

درب‌های اتوماتیک منحنی با طراحی زیبا و منحصر به فرد یکی از زیباترین انواع درب‌های اتوماتیک شیشه‌ای هستند که با توجه به نیازهای طراحی و معماری فضا به شکل نیم‌دایره، دایره کامل و یا قوسی از یک دایره و کاملاً سفارشی ساخته و اجرا می‌گردد.

از مزایای استفاده از این درب‌ها زیبایی و هارمونی در طرح معماری و امکان طراحی یک فضای استوانه‌ای برای ورودی می‌باشد. به حداقل رساندن تبادل هوای داخل و خارج ساختمان، جلوگیری از اتلاف انرژی و نفوذ گرد و خاک و عوامل طبیعی به داخل ساختمان و عدم تداخل نفرات در هنگام ورود و خروج از دیگر مزایای استفاده از این درب‌ها می‌باشد.

 

درب اتوماتیک لولایی

Swing Automatic Doors

درب‌های اتوماتیک لولایی بیشتر در مکان‌هایی به کار گرفته می‌شوند که به علت محدودیت در عرض امکان نصب درب‌های اتوماتیک دیگری وجود نداشته باشد. اپراتور این درب‌ها طوری طراحی شده‌اند که نیازی به تعویض درب نبوده و تقریباً بر روی هر نوع درب لولایی قابل نصب می‌باشند و قابلیت باز و بسته کردن درب‌ها را به سمت داخل و خارج را دارند.

این سیستم را می‌توان به صورت یک لنگه و یا دو لنگه به کار گرفت. استفاده از این درب‌ها در مکان‌های پر تردد پیشنهاد نمی‌گردد ولی برای محدود کردن تردد در مکان‌های خاص مانند اتاق مدیریت، اتاق سرور، اتاق عمل، طلا فروشی‌ها و غیره و ترکیب آن‌ها با سیستم‌های کنترل تردد سیستم کنترلی مناسبی را به وجود می‌آورند.

 

درب اتوماتیک تاشو یا اتوبوسی

Folding Automatic Doors

در صورت کاهش شعاع عملکرد بازشوها برای فضاهای کم عرض كه برای نصب ديگر انواع درب‌های با محدوديت فضا مواجه‌اند از درب اتوماتیک تاشو یا درب اتوماتیک اتوبوسی استفاده می‌شود. اين درب‌ها به درب اتوماتيک اتوبوسی يا آكاردئونی نيز معروف هستند چرا كه درست همانند درب‌های قديمی اتوبوس‌ها، به صورت آكاردئونی باز و بسته می‌شوند. اين جمع يا تاشدگی می‌تواند به سمت داخل و يا خارج ساختمان باشد.

از انواع عملکرد این نوع درب می‌توان به حالت تمام باز، تمام بسته (قفل)، نیمه‌باز، اتوماتيک و حركت یک‌طرفه اشاره نمود. در درب اتوماتيك آکاردئونی با يک لنگه، با تشخيص وزن يا حركت توسط حس‌گر تعبيه شده برای درب، اين لنگه تا شده و به روی خود جمع می‌شود. به اين ترتيب ورودی از يك سمت (راست و يا چپ) صورت می‌گیرد. اين نوع درب برای استفاده در اماكنی كه ميزان رفت و آمد بالایی دارند مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سرعت باز شدن درب اتوماتيک تاشو ۲ تا ۴ ثانيه است، از اين رو استفاده از اين درب‌ها برای اماكن پر تردد که سرعت باز و بسته شدن درب اهميت پيدا می‌کند، مناسب است. عرض ورودی ايجاد شده توسط اين درب‌ها می‌تواند بين ۸۰ تا ۱۴۰ سانتیمتر باشد. سيستم امنيتی در اين درب‌ها در حد قابل قبولی است. بيشترين ميزان استفاده از اين درب‌ها، برای راهروها با عرض كم است؛ اما به‌طور كلی قابل استفاده برای اماكنی مانند بیمارستان‌ها، کارخانه‌ها، مراكز تجاری، فرودگاه‌ها و… است.

 

درب اتوماتیک زاویه‌دار

Angular Automatic Doorsدرب اتوماتیک زاویه‌دار برای فروشگاه‌ها و اماکنی که بازشوی آن‌ها در یکی از اضلاع آن باشد و یا در ورودی‌های معمولی برای داشتن تنوع در فرم ورودی و زیبایی خاص در معماری بنا، طراحی شده است.

حرکت این درب‌ها نیز به صورت خطی می‌باشد با این تفاوت که لنگه درب‌ها باهم یک زاویه‌ای را تشکیل می‌دهند که این زاویه می‌تواند از ۹۰ درجه الی ۱۷۵ درجه متغیر باشد. برای جلوگیری از برخورد درب‌ها با عابران به علت زاویه‌دار بودن درب‌ها امکان نصب حس‌گرهای ایمنی خطی وجود ندارد و از حس‌گرهای ماکروویو خاص استفاده می‌شود که هم عمل تشخیص حرکت افراد را به عهده دارند و هم مانع برخورد درب‌ها با افراد می‌گردند. مدار کنترل این درب‌ها نیز مانند مدل‌های پیشین کاملاً توسط کاربر و نصاب قابل برنامه‌ریزی و کنترل می‌باشد و همچنین امکان نصب شیشه‌های ۱۰ میلی‌متر و دوجداره امکان‌پذیر می‌باشد.

 

درب اتوماتیک دوار

Revolving Automatic Doors

طراحی این درب‌ها علاوه بر دارا بودن ظاهری شکیل، به گونه‌ای انجام شده است که در عین حال که باز است، همزمان بسته هم می‌باشد. این نوع طراحی باعث می‌شود تا هنگام ورود و خروج تا حد ممکن کمترین اتلاف انرژی وجود داشته باشد. این ویژگی موجب می‌شود تا استفاده از درب اتوماتیک گردان برای مکان‌هایی که اختلاف دمای فضای داخل و خارج زیاد است، توصیه شود.

این نوع درب اتوماتیک با توجه به میزان تردد روزانه، می‌تواند با ۲، ۳ و یا ۴ پنل نصب و پیاده‌سازی شود. درب اتوماتیک گردان این قابلیت را دارد تا به سیستم‌های کنترل تردد از قبیل سیستم تشخیص چهره، سیستم تشخیص اثر انگشت و کارت مجهز شود. این نوع درب اتوماتیک می‌تواند در شرایط اضطراری نیز مورد استفاده قرار گیرد. به این صورت که در چنین شرایطی پنل ها بر روی هم قرار می‌گیرند و حداکثر فضای بازشو ممکن را برای خروج اضطراری فراهم می‌کنند.

 

درب اتوماتیک خروج اضطراری

Break out Automatic Doors

درب‌های اتوماتیک خروج اضطراری برای مواقع خاص که نیاز به عرض کامل بازشو می‌باشد، پیشنهاد می‌گردد. فریم این درب‌ها طوری طراحی شده است که در مواقع اضطراری مانند آتش‌سوزی و غیره با فشار اندکی درب‌ها به پهلو جمع شده و کل عرض ورودی را آزاد می‌سازند.

در مکان‌هایی مانند نمایشگاه‌های خودرو و پارکینگ‌ها که عبور خودرو و نفر از یک ورودی صورت می‌پذیرد، می‌توان از این نوع فریم بهره برد. شایان ذکر است که نصب این نوع فریم بر روی انواع اپراتورهای درب‌های کشویی امکان‌پذیر می‌باشد.

دسته بندی ها

نوشته‌های تازه

افرا دژ با افتخار همکاری در کنار مدیران فنی، باتجربه‌ی بیش از ۳۰ سال در اجرا و پرسنلی با دانش به‌روز این صنعت، کار خود را به ‌طور رسمی از سال ۱۳۹۱ آغاز نموده و با عضویت در انجمن آسانسور و پله‌برقی استان البرز و اخذ پروانه طراحی مونتاژ از سازمان صمت و صلاحیت پیمانکاری و ایمنی از اداره کار، مصمم همچنان رو به پیشرفت است.