کنترل تردد

در دنیای امروزی یکی از ملزومات امنیتی مراکز مسکونی، تجاری، اداری و کارخانه‌ها دزدگیرهای اماکن هستند. این محصول کار خود را با نصب یک زنگ ساده بر روی درب‌ها و پنجره‌ها شروع کرد و امروزه با بهره‌گیری از تکنولوژی روز توانسته است به اوج تکامل و کارایی خود برسد.
دزدگیر اماکن وسیله‌ای است که به کمک سنسورهای حرکتی نصب‌شده در اماکن مختلف می‌تواند هرگونه حرکت غیرقانونی و ورود غیرمجاز را از طریق تماس و یا پیامک به مالک اطلاع داده و با کشیدن آژیر بلند در محل، افراد مزاحم را به‌سرعت دور کند.
با پیشرفت فن‌آوری‌های ارتباطی این قابلیت به دزدگیرها افزوده شد که بتوانند با شماره تماس‌هایی که روی آن ذخیره شده است تماس گرفته و حرکت‌های مشکوک را گزارش دهد.
در نسل جدید دزدگیر اماکن با قابلیت پذیرش سیم‌کارت، این امکان را فراهم نموده که علاوه بر تماس، گزارش‌ها لازم را به‌صورت پیامک نیز به صاحبان خود اعلام کند. همچنین با اتصال به وای فای امکان مدیریت سیستم‌ها از راه دور را میسر است.

انواع دستگاه‌های اکسس کنترل

رمز

رمز عدد یا کدی است که توسط سازمان به کاربر داده می‌شود. این رمز از قبل در دستگاه تعریف شده است و در صورت درست بودن، رمز تائید شده و درب باز می‌شود.

اثرانگشت

اثرانگشت کاربر نیز مانند رمز، باید از قبل برای دستگاه تعریف شود. هنگام ورود و یا خروج کافی است تا شخص انگشت خود را بر روی دستگاه قرار دهد. دستگاه پس از مقایسه اثر انگشت و در صورت تطابق به فرد اجازه ورود یا خروج خواهد داد.

تشخیص چهره

دستگاه‌های تشخیص چهره از انواع سیستم‌های بیومتریک هستند. با قرارگیری فرد مقابل دستگاه و تحلیل دو یا سه‌بعدی چهره وی در صورت تطبیق، دستگاه هویت او را تائید می‌کند.

کارت‌های هوشمند

کارت و یا تگ برای افراد، کارمندان و مدیران صادر می‌شود. هنگام ورود در سازمان، با قرار دادن کارت بر روی دستگاه کنترل، پس از تائید اعتبار، اجازه ورود یا خروج داده می‌شود و زمان آن نیز ثبت می‌گردد.